PD-L Alba Iulia şi-a încredinţat viitorul politic viceprimarului Paul Voicu
Sâmbătă a avut loc la Casa de Cultură a Sindicatelor Consiliul de coordonare local al PD-L Alba Iulia care a avut ca scop principal alegerea unei noi conduceri a partidului după ce deputatul Călin Potor a renunţat la partidul aflat la putere la acest moment. Cu toate eforturile liderilor partidului, sala nu s-a putut umple nici măcar la momentul votului, acesta fiind de altfel şi amărăciunea lui Mircea Hava, transmisă la urcarea pe scenă în stilul său caracteristic. Acesta le-a spus organizatorilor din primul rând că are impresia că până şi UNPR-iştii au avut mai mulţi oameni (n. red – tot sâmbătă la nici 100 m distanţă, a avut loc prima conferinţă judeţeană a UNPR Alba).
Fără a avea invitaţi la acest moment important pentru viaţa politică a partidului (n. red. – se practică la astfel de evenimente să fie prezenţi în baza unor invitaţii lideri ai celorlalte partide din judeţ), democraţii din Alba Iulia s-au mulţumit cu alocuţiunile propriilor colegi de partid. Chiar şi aşa, vicepreşedintele Senatului României, Alexandru Pereş, a fost singurul care a recunoscut eşecul fostei conduceri şi a folosit timpul alocat pentru a-l ataca pe fostul preşedinte al PD-L Alba Iulia, care în opinia sa a fost „veriga slabă a acestui partid şi poate că ar fi trebuit luată o decizie cu mai mult timp înainte (…) am preferat însă, dacă vreţi, să punem batista pe ţambal cum se mai spune şi poate că asta nu a fost cea mai bună măsură”, a spus acesta. Foarte rezervat în declaraţii şi recunoscând că partidul trece printr-o perioadă mai grea, Alexandru Pereş a urat mult succes noii conduceri, lansând totodată şi îndemnul înnoirii clasei politice : „poate că a sosit momentul ca acest organism politic care este viu să aibă parte de sânge proaspăt”, a spus Pereş, aproape ca un medic specialist în urgenţe.
De cealaltă parte, prim-vicepreşedintele PD-L Alba, Ion Dumitrel a fost mult mai scurt, dar şi mai surprinzător. Astfel, acesta a declarat practic că în această perioadă era sondajelor de opinie a apus. Aşa cum a lăsat să se înţeleagă acesta, acum se fac „analize sociologice” (?!).„Din toate analizele sociologice pe care le facem în perioada asta, în absolut toate, reiese că Partidul Democrat Liberal va câştiga alegerile din 2012. Lucrul acesta îl ştiu şi adversarii noştri politici, ni l-au spus şi direct, îl şi demonstrează prin atitudinea pe care o au faţă de preşedintele Mircea Hava”, a spus Dumitrel.
De altfel, acesta a fost şi printre puţinii vorbitori care au electrizat efectiv sala, după un început apatic, total diferit cu ceea ce obişnuia partidul la debutul fiecărui eveniment: ropote de aplauze pe imnul partidului şi un entuziasm evident pe fiecare vers. Sâmbătă, sala abia a murmurat câteva cuvinte şi cei mai mulţi au considerat probabil că nu mai au ce aplauda, baloanele portocalii şi albastre salvând din atmosfera aproape funebră de la debutul întâlnirii. Astfel, Ion Dumitrel a fost cel care a reuşit să mai insufle o rază de optimism şi curaj membrilor partidului, deşi i-a atacat direct pe mulţi dintre directorii pe care PD-L îi are în acest moment la butoanele judeţului, acuzându-i că nu îşi fac treaba şi de multe ori nu respectă programul de guvernare, dovedind că nu iubesc PD-L. Singurul exemplu pozitiv dat de Dumitrel a fost directorul Oficiului Judeţean de Poştă Alba, Nicolae Albu, printre puţinii care se fac iubiţi, plăcuţi şi ştiu să capaciteze angajaţii din subordine pentru a-şi face datoria.
După cum au decis cei puţin peste 230 de membri care ar fi fost prezenţi sâmbătă la colegiul de coordonare al PD-L Alba Iulia, noua conducere a organizaţiei municipale se prezintă astfel: preşedinte Pd-L Alba Iulia – Paul Voicu (viceprimar Alba Iulia); 2 prim-vicepreşedinţi: Ioan Bogăţan (viceprimar Alba Iulia) şi Nicolae Moldovan (director Direcţia de Programe Primăria Alba Iulia şi cel de numele căruia se leagă accesarea fondurilor europene şi a majorităţii programelor derulate din fonduri europene sau guvernamentale la Alba Iulia, recunoscut de fapt ca cel mai bun expert în domeniul administrativ din judeţul nostru); secretar general: Cimpoeş Cornel Pavel – consilier local; 2 secretari generali adjuncţi: Andronescu Tudor şi Ceteraş Marius; 10 vicepreşedinţi: Albu Nicolae, Barbu Loredana, Bărdaş Mihai – Horia, Berghian Gheorghe, Dreghiciu Ioan, Mateş Mihaela, Meteş Mircea, Popa Pavel, Presecan Marius, Sandu Cornel.
Cea mai mare surpriză a fost poate eşecul suferit de fostul lider sindical al învăţământului din Alba, Valeriu Şuşman, care nu a câştigat nicio funcţie, rămânând pe din afară.
Florin Soare











