Chestorul Ioan Căbulea, noul şef al IPJ Alba
Astăzi, în prezenţa secretarului de stat Ioan Dascălu, a fost instalat oficial la conducerea IPJ Alba chestorul principal de poliţie Ioan Nicolae Căbulea. Postul a devenit vacant după promovarea comisarului şef Tudor Grindean în postul de director de cabinet al Departamentului Ordine şi Siguranţă Publică din cadrul Ministerului Administraţiei şi Internelor, structură condusă de secretarul de stat Ioan Dascălu. „Apreciez activitatea fostului comandant Tudor Grindean. Dacă privesc rezultatele, în linii mari au fost bune. Situaţia operativă este stăpânită corespunzător de cadrele IPJ. Am ferma convingere că plusul de experienţă al domnului Căbulea va contribui la o şi mai bună eficentizare a activităţii instituţiei. Este loc de mai bine şi sunt multe lucruri de îmbunătăţit. A fost numit în funcţie la cererea lui“, a spus Ioan Dascălu.
Secretarul de stat, dacă ar avea să-i reproşeze ceva fostului şef al IPJ Alba, ar fi creşterea numărului de furturi, în acelaşi timp specificând că situaţia este generală la nivel naţional.
„Am ales să revin în Alba Iulia, după cum probabil ştiţi, pentru că familia mea a locuit permanent aici. Principalele obiective sunt creşterea gradului de siguranţă a cetăţeanului, combatarea evaziunii fiscale şi destructurarea structurilor de crimă organizată“, a declarat Ioan Căbulea.
Noul comandant a mai spus că va urma o perioadă de evaluare a activităţii tuturor structurilor subordonate în funcţie de care va lua decizii privind schimbarea unor persoane din funcţiile pe care le ocupă în prezent. Crinela Toader











