Alba Iulia Music and Film Festival 2017

8 September 2017 14:540 comments

Vineri, 8 septembrie 2017, la Alba Iulia debutează a şasea ediţie a Alba Iulia Music and Film Festival.

Timp de trei zile, albaiulianii pot participa la proiecţii de filme, ateliere, dezbateri, spectacole de teatru etc.

Organizatorii evenimentulului sunt TIFF (Transilvania International Film Festival), Asociaţia Film şi Cultură Urbană, Romanian Film Promotion, Transilvania Film, Libra Film Productions, iar finanţarea este asigurată de Primăria Alba Iulia.
 
Programul evenimentului
 
Vineri, 8 septembrie 2017
 
 
Casa de Cultură a Sindicatelor (sala mică)

15:00 Proiecţie EducaTIFF pentru copii peste 15 ani: „Sânge de lapon” (108 minute)

18:00 Proiecţie – Scurtmetraje din selecţia TIFF (112 min.)

20:15 Proiecţie – „Nebune de fericire” (Italia/ Franţa, 2016, 116 min.)
 

Piaţa Cetăţii (Custozza) Open Air by Azets

19:00 Scena tango. Ai ocazia să urci pe scenă alături de dansatori profesionişti !

20:30 DESCHIDERE OFICIALĂ:

Spectacolul „Herbert’s dream” al Compagnie de Quidams (Franța)
Avanpremieră specială: „Aniversarea” (România, 2017, 87 min.)
În prezenţa regizorului Dan Chişu
 

Şanţurile Vestice (în faţa Catedralei Ortodoxe)

21:00 Proiecţie – „Dumnezeu să ne ierte” (Spania, 2016, 124 min.)
 

Grădina Cetăţii, Aleea Sf. Capistrano (Grădina Japoneză)

20:30 Proiecţie – „Planeta Petrila” (România, 2016, 80’)

22:30 Social Lounge – DJ Electroclown
 

Ravelinul Elisabeta (în apropiere de Spaţiile RYMA)

12:00-23:00 – Scurtmetrajele experimentale UPSTAIRS

20:30 Vernisajul expoziţiei „obiect-instalaţie” cu tema „Întâlniri”

Sâmbătă, 9 septembrie 2017
 
Caponiera de lângă Clubul Framm’s (Batthyaneum)

10:00 Atelier EducaTIFF. Înscrieri prin email: educatiff@tiff.ro
 

Casa de Cultură a Sindicatelor (sala mică)

10:00 Proiecţie EducaTIFF pentru copii peste 12 ani: „Regele piticilor” (Germania, 2016, 90 min.)

17:00 Proiecţie – „Dalida”  (Franţa/ Italia, 2017, 124 min.)

20:00 Proiecţie interactivă „Maribor Uprising”: spectatorii decid finalul filmului, după o discuţie moderată de actorul Tiberiu Codorean. Atenţie, filmul este subtitrat doar în engleză, fără traducere în română.
 

Piaţa Cetăţii (parcul Custozza) Open Air by Azets

18:00 Matei Creţiu Codreanu. Jam Session (saxofon)

20:30 Cine-concert: proiecţie „The man who never laughed” cu acompaniament live Diallele (Franţa)
 

Şanţurile Vestice (în faţa Catedralei Ortodoxe)

19:30 Concert jazz: Eyot (Serbia)

21:00 Proiecţie „Istoria iubirii” (Franţa/ Canada/ România, 134 min.). În prezenţa actriţei Simona Maican
 

Grădina Cetăţii, Aleea Sf. Capistrano (Grădina Japoneză)

18:30 Concert: Jamaga Jam Session

20:30 FILM FOOD by Staropramen: „Totul despre grătarul argentinian” (Argentina, 2016)

Chef D’Artagnan va găti pentru spectatorii festivalului!

22:30 Social Lounge – DJ Paul Adrian
 

Ravelinul Elisabeta (în apropiere de Spaţiile RYMA)

12:00-23:00 – Scurtmetrajele experimentale UPSTAIRS
 

Duminică, 10 septembrie 2017
 
Caponiera de lângă Clubul Framm’s (Batthyaneum)
 
10:00 Atelier EducaTIFF
 

Casa de Cultură a Sindicatelor (sala mică)

10:00 Proiecţie EducaTIFF pentru copii peste 6 ani: „Profesorul broască” (Olanda, 2016, 86 min.)

17:00 Proiecţie: „Ultimul căldărar” (România, 2016, 59 min.) În prezenţa regizorilor Cosmin Bumbuţ şi Elena Stancu

18:30 Proiecţie: „Toate nopţile albe” (Polonia/ UK, 2017, 100 min)

20:30 Proiecţie: „(M)Ucenicul” (Rusia, 2016, 118 min.)
 

Piaţa Cetăţii (parcul Custozza) Open Air by Azets

18:30 Teatrul Skepsis – „Amprenta ionesciană” (40 min.)

20:30 ÎNCHIDERE OFICIALĂ: proiecţia filmului „Nea Mărin Miliardar” (România, 1979, 88 min.) În prezenţa actriţei Stela Popescu
 

Şanţurile Vestice (în faţa Catedralei Ortodoxe)

17:30 Teatrul de Păpuşi Prichindel – „Capra cu trei iezi” (40 min.)

21:00 AVANPREMIERĂ SPECIALĂ: „Breaking News” (România, 2017, 81 min.)
 

Grădina Cetăţii, Aleea Sf. Capistrano (Grădina Japoneză)

18:00 Întâlnire cu Stela Popescu, moderată de Irina Margareta Nistor

20:30 Proiecţie Living room Cinema by Mobila Dalin: „Complet străini” (Italia, 2016, 97 min.)

22:30 Social Lounge cu DJ Andrei Puiu (un tânăr muzician albaiulian)
 

Ravelinul Elisabeta (în apropiere de spaţiile RYMA)

18:00 „Corp şi spaţiu” – performance coordonat de coregraf Oana Mureşan

12:00-23:00 – Scurtmetrajele experimentale UPSTAIRS.

Tags:

Leave a Reply


Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com