Două medalii de bronz pentru judocanii albaiulieni

29 mai 2012 16:190 comments

La Bucureşti au avut loc finalele Campionatelor Naţionale la Judo, competiţie destinată sportivilor sub 15 ani. Judeţul Alba a fost reprezentat de 8 sportivi de la LPS Alba Iulia şi de la CS Unirea Alba Iulia, pregătiţi de antrenorii Ioan Todor, Ştefan Toma şi Cristian Dinu.
Rezultatele sportivilor noştri sunt dătătoare de speranţe, spun antrenorii din Alba Iulia: Andreea Cuţitar (CS Unirea Alba Iulia) la categoria 63 kg şi Richard Mureşan (LPS Alba Iulia) la categoria 66 kg, s-au clasat pe locul 3, obţinând medaliile de bronz.
Trei sportivi au obţinut Locul 5: Georgiana Ispir (CS Unirea Alba Iulia) la categoria 63 kg; Raluca Popa (LPS Alba Iulia) la categoria 57 kg; Paul Kereseşi (LPS Alba Iulia) la categoria 46 kg.
De asemenea, au obţinut locul 7 sportivii: Denisa Sava (CS Unirea Alba Iulia) la categoria 57 kg, Anca Adrean (LPS Alba Iulia) la categoria 46 kg şi Robert Filimon (LPS Alba Iulia).
În următoarea perioadă vor avea loc finalele naţionale ale categoriilor Under-11 şi Under-13, la care vor fi participa o serie de sportivi albaiulieni legitimaţi la cele două cluburi, sportivi cu mari şanse la medalii.