Handbal feminin: România, învinsă de Polonia cu 31-29 în optimile Campionatului Mondial din Serbia

17 decembrie 2013 08:520 comments

Naţionala feminină de handbal a României a fost învinsă neaşteptat de Polonia cu scorul de 31-29 (13-17), duminică, la Novi Sad, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din Serbia, după un meci pe care l-a avut în mână.
România a avut un ultim sfert de oră catastrofal, pierzând după ce avea 25-21 (45). Tricolorele au marcat un singur gol între minutele 45 şi 58, astfel că Polonia a reuşit să întoarcă scorul.
Ca şi în precedentele partide, echipa României a intrat mai greu în meci, fiind condusă cu 2-0 (min. 2) şi 3-1 (min. 4). Tricolorele au reuşit egalarea în min. 6 (3-3), iar în minutul 9 au condus pentru prima oară, cu 5-4. De la 7-7 (12), România a punctat de patru ori la rând şi s-a desprins la 11-7 (18). Polonia a reuşit să se apropie la două goluri, 10-12 (22), după două goluri marcate în inferioritate numerică, însă echipa antrenată de Gheorghe Tadici a refăcut diferenţa şi la pauză România conducea cu 17-13.
Repriza a doua începea sub auspicii bune pentru echipa noastră, care s-a distanţat în premieră la cinci goluri, 18-13 (31), dar cu timpul ecartul s-a micşorat. În min. 43 diferenţa era de doar două goluri pentru România, 23-21, dar tricolorele au refăcut-o imediat (26-22, 48). Au urmat minute bune în care echipa noastră nu a mai găsit drumul spre poartă, iar apărarea a cedat aproape la fiecare atac, astfel că de la 26-22 scorul a devenit 26-29 (58). România a pierdut un meci în care a condus peste 50 de minute pe tabela de marcaj, în faţa unei formaţii foarte ambiţioase.
Au evoluat echipele:
Polonia: Malgorzata Gapska, Anna Wysokinska – Monika Stachowska, Iwona Niedzwiedz (2 goluri), Karolina Siodmiak, Kinga Grzyb (7), Karolina Kudlacz (4), Katarzyna Koniuszaniec (1), Alina Wojtas (9), Karolina Semeniuk-Olchawa (2), Karolina Szwed-Orneborg, Malgorzata Stasiak, Patrycja Kulwinska (6), Kinga Byzdra. Selecţioner: Kim Rasmussen.
România: Paula Ungureanu, Talida Tolnai – Adriana Nechita (3), Aneta Pîrvuţ, Adriana ţăcălie, Luciana Marin (1), Crina Pintea, Cristina Neagu (10), Aurelia Brădeanu (6), Oana Manea (4), Gabriela Perianu, Eliza Buceschi (1), Valentina Ardean (4). Selecţioner: Gheorghe Radici.
59842Arbitri: Ivan Mosorinski, Aleksandar Pandzic (ambii din Serbia); Delegat IHF: Naser Abu-Marzouq (Kuweit)
În sferturi, Polonia va întâlni echipa Franţei, care a dispus în optimi de Japonia cu 27-19. AGERPRES