Prins de poliție după ce a furat un telefon mobil în valoare de 2.000 lei
Poliţişti din cadrul Poliţia oraşului Baia de Arieş au fost sesizaţi, ieri, 27.02.2014, de către o femeie din comuna Lupşa, judeţul Alba, despre faptul că în ziua de 26.02.2014, în jurul orei 1400, în timp ce se afla într-un local din oraşul Baia de Arieş, persoane necunoscute i-au sustras un telefon mobil în valoare de 2.000 lei.
În urma investigaţiilor efectuate de poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei oraşului Baia de Arieş a fost identificat principalul suspect de comiterea faptei, în persoana unui minor de 17 ani, din oraşul Baia de Arieş. Telefonul mobil sustras a fost recuperat şi restituit părţii vătămate.
În continuare se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de „furt”, faptă prevăzută şi pedepsită de art. 228, alin. 1 din Codul Penal.