Armata colonerilor decimată de ministrul Apărării Naţionale

5 noiembrie 2012 17:471 comment

Ministerul Apărării Naţionale a decis să verifice toate gradele militare acordate în anii 2011 şi 2012. În ultimii doi ani peste 800 de persoane care au primit grade de ofiţeri, de colonel sau general. Printre cei ridicaţi în grad se numără numeroşi oameni politici şi jurnalişti apropiaţi de PDL şi de Traian Băsescu. Avansările în grad au fost făcute de către fostul ministru al Apărării, Gabriel Oprea, un personaj care a părăsit PSD-ul intrând în tabăra lui Traian Băsescu (a devenit ulterior preşedinte al UNPR-ul, partener la guvernare al PDL-ului în perioada 2010-2012).
Printre cei care au primit gradul de colonel în „armata” generalului Gabriel Oprea se numără şi câteva personalităţi publice din judeţul Alba: în anul 2010 Ştefan Bardan, fost deputat PDL, a fost ridicat din gradul de sublocotenent în gradul de colonel. Tot în 2010, Ion Dumitrel, preşedintele CJ Alba, din sublocotenent a devenit colonel. La fel s-a întâmplat cu Mircea Hava, primarul oraşului Alba Iulia şi vicepreşedinte naţional al PDL-ului. Deputatul PSD de Alba Radu Coclici a primit o avansare ceva mai modestă: de la sublocotenent a devenit locotenent, în anul 2011.
Într-un comunicat al MapN se spune: „Urmare a rezultatelor analizei efectuate de către comisia constituită prin ordin al ministrului apărării naţionale, Corneliu Dobriţoiu, pentru verificarea modului de acordare a gradelor şi înaintare în grad a ofiţerilor în rezervă din M.Ap.N, s-a dispus revocarea ordinelor de avansare sau acordare a gradelor în rezervă pentru cazurile din anii 2011 şi 2012, în care nu au fost îndeplinite condiţiile prevăzute de Legea 80/1995”.
Printre primii care şi-au pierdut gradele de colonel se numără Laura-Codruţa Kovesi (fostul Procuror General, apropiată de Traian Băsescu), ziaristul Robert Turcescu – unul din cei mai mari susţinători ai regimului Băsescu (ridicat de Oprea de la gradul de soldat direct la cel de colonel) şi Kelemen Hunor (preşedintele UDMR).
Lista lungă a celor ridicaţi în grad de ministrul Oprea îi mai cuprinde pe psihoterapeutul Aliodor Manolea, aflat în staff-ul de campanie al lui Traian Băsescu la alegerile prezidenţiale; primarul Buzăului, Constantin Boşcodeală, senatorul independent Laurenţiu Chirvăsuţă; fostul primar de Botoşani Cătălin Flutur; fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Suceava, Gheorghe Flutur; fostul şef al ANI, Cătălin Macovei; fostul secretar de stat în Ministerul Muncii, Nicolae Ivăşchescu; fostul şef al TVR, Alexandru Lăzescu; deputatul Dan Ilie Morega; deputatul Eugen Nicolicea; procurorul Codruţ Olaru; primarul din Piteşti, Tudor Pendiuc; fostul primar al Craiovei, Antonie Solomon; actualul primar de la Slatina, Darius Vâlcov; fostul director Metrorex, Gheorghe Udrişte; fostul preşedinte al CJ Iaşi, Constantin Simirad; fostul primar al sectorului 6, Cristian Poteraş; omul de afaceri Emilian Schwartzenberg (proprietar al unei televiziuni); realizatorul TV Vlad Enăchescu.
Alte personaje ridicate în grad de generalul Gabriel Oprea: Sorin Apostu, fostul primar PDL al oraşului Cluj, arestat în 2011 pentru fapte de corupţie (din locotenent a devenit colonel, 2011); Sorin Blejnar, fostul şeful ANAF; Radu Vasile Bica, vicepreşedintele CJ Cluj, arestat pentru fapte de corupţie; Ioan Nelu Botiş, fost ministru al Muncii, PDL; Cristian Boureanu, deputat PDL; William Brânză, deputat PDL, (în 2011 din soldat a devenit locotenent colonel); Daniel Brînză, secretar executiv pentru Diaspora – PDL (în 2010 din absolvent devine colonel); Gheorghe Falcă, primarul Aradului, PDL (în anul 2010 din caporal a ajuns direct maior); Mihai Răzvan Ungureanu, fost şef al SIE, fost prim-ministru – independent susţinut de PDL (devenit colonel în 2011); Gheorghe Ştefan zis „Pinalty”, PDL Neamţ; Gheorghe Ialomiţianu, fost ministru de Finanţe, PDL (în 2010 din soldat a fost avansat la gradul de colonel); Silvian Ionescu, fostul comisar general al Gărzii Naţionale de Mediu, PDL; Nicolae Ivăşchescu, fost secretar de stat la Ministerul Muncii, PDL; Liviu Negoiţă, fostul primar al Sectorului 3 din Bucureşti – PDL; Ioan Oltean, deputat PDL; Cezar Preda, vicepreşedinte al PDL; Emanoil Savin, primarul localităţii Buşteni, PDL (în 2010 din soldat a devenit direct colonel) etc…
Cert este că ministrul Apărării, Corneliu Dobriţoiu, vrea să extindă cercetările privind modul în care s-au făcut avansările în grad în ultimii ani. În cazurile în care se constată ilegalităţi, gradele vor fi retrase.
l Iulian Brok

1 Comment

  • Mare pacat. Au avut de suferit si oameni chiar chiar meritau aceste onoruri, cum este cazul domnului Brinza.

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com