Bazinul Olimpic din Alba Iulia a rămas fără finanţare

31 ianuarie 2013 13:580 comments

În momentul când toată lumea se aştepta ca problema Bazinului Olimpic să fie finalizată după ce CL Alba Iulia alocat suma ce-i revenea administraţiei locale ca şi cofinanţare la această investiţie, după declaraţii politice contradictorii dintre USL si administraţia locală din joi, 31 ianuarie, Compania Națională de Investiții (CNI), care funcționează în subordinea Ministerului Dezvoltării, condus de social-democratul Liviu Dragnea, a luat decizia sistării finanțării lucrărilor la bazinele de înot din mai multe localități.
Vicepreşedintele CJ Alba Florin Roman este primul care a anunţat acest lucru precizând şi faptul că situația în care se află bazinul din Alba Iulia nu este singulară și nu depinde în niciun fel de culoarea politică a primarului. „Decizia CNI este de a sista investițiile la toate bazinele olimpice din țară. Vă prezint o situație la orașelor în care s-au sistat lucrările la bazine și culoarea politică a primarului: Slobozia – PSD, Slatina – PSD, Mureș – PDL, Ilfov Otopeni – PSD, Hunedoara – USP, Brașov – PDL, Bistrița Năsăud – PSD, Bacău – PNL, Timișoara – PNL”, a spus Roman. În ceea ce îi privește pe albaiulieni, vestea nu este una bună, având în vedere că la bazin se lucrează de zor pentru terminarea lucrărilor rămase nerealizate în proporție de 25%, iar termenul de finalizare a acestora era sfârșitul lunii mai. Situația costurilor lucrărilor la Bazinul Olimpic: total plăți efectuate până la 31 decembrie 2012 – 7.603.307 ron, valoarea totală a investiției este de 11.308.740 ron, mai rămâne un rest de aproximativ 25%, în sumă de 3.705.333 ron.
Florin Roman a spus că un eventual parteneriat între CJ Alba şi Primăria municipiului Alba Iulia ar duce la finalizarea lucrărilor la această investiţie fără a mai aştepta posibile finanţări de la Ministerul Dezvoltării.
Primarul municipiului Alba Iulia, Mircea Hava nu a exclus o eventual colaborare între cele două instituţii pentru a finalize această investiţie. Edilul municipiului Alba Iulia nu a evitat totuşi în ataca actualul guvern. “Din păcate pentru albaiulieni, care au votat ce-au vrut și nu ce și-au dorit alții, devine tot mai evident că orașul lor nu prezintă interes și nu este o opțiune de dezvoltare pentru actualii guvernanți. Eforturile invocate de politicieni locali, așa zisele intervenții pentru susținerea acestui proiect, capătă forma finală în aceste zile. Cu alte cuvinte și elegant spus, reflexul politic al actualei puteri este de a bloca orice investiție în orașul nostru. Deconturile neputințelor guvernului Ponta se traduc lucruri cu care ne-am obisnuit deja: în sistarea banilor pentru finalizarea lucrărilor la bazin, în sistarea banilor pentru finalizarea locuințelor sociale, în corecții absurd și nefondate și multe alte nedreptăți. Sunt curios ce mai pot face acum cei care au mimat interesul pentru acest oraș. Cu siguranță pe noi ne obligă să găsim resurse financiare în bugetul local sau în altă parte, pentru a reda acest bazin locuitorilor, chiar dacă bugetul orașului de anul acesta este extrem de afectat negativ de acțiuni rău-voitoare îndreptate cu buna știință spre Alba Iulia și județul Alba”
”Nu excludem o eventuală colaborare cu CJ Alba pentru finalizarea lucrărilor la Bazinul Olimpic.”, a declarat Mircea Hava.
Vicepreşedintele CJ Alba Florin Roman a spus că salută intenţa de colaborare a primarului Mircea Hava şia promis că că toți consilierii USL, locali și județeni, vor vota pentru ca această sumă să fie alocată pentru lucrările de la bazinul olimpic, astfel încât lucrările să fie terminate în termen cât mai scur
„Salut declarația primarului Mircea Hava și îi promit că toți consilierii USL, locali și județeni, vor vota pentru ca această sumă să fie alocată pentru lucrările de la bazinul olimpic, astfel încât lucrările să fie terminate în termen cât mai scurt. Eu sunt deschis la această chestiune, era una dintre soluțiile pe care le întrevedeam și eu. Într-adevăr se poate face o asociere între CL și CJ astfel încât sa acoperim acel rest de plată și să putem finaliza lucrările. Sunt convins că ar fi un prim pas pentru o colaborare normală. Putem foarte ușor să rezolvăm această problemă”, a declarat vicepreședintele Consiliului Județean Alba, Florin Roman.
Sorin Poparadubazin siteroman 358hava 358

Important
Totusi ieri lucrarile la aceasta investitie au continuat.
“Lucrarile la bazinul olimpic continua in pofida deciziei CNI de a suspenda finantarea. Cei care doresc sa se convinga de acest lucru sunt rugati sa faca o vizita la bazinul olimpic. Am terminat de curand discutiile cu cei de la TIM si am ajuns la urmatoarele concluzii:
1. Lucrarile la bazinul olimpic continua pana la clarificarea situatiei;
2. Organizarea unei intalniri intre TIM, Primaria si CJ Alba prin care sa preluam acoperirea diferentei de 37 de miliarde de lei cat mai este de executat, la nivelul Primariei si CJ Alba, daca se doreste cu adevarat acest lucru si nu vorbim doar de declaratii de presa. Pana in prezent CNI a platit 77 de miliarde de lei vechi;
3. Continuarea demersurilor la nivelul Guvernului pentru a recupera acesti bani, astfel incat lucrarile sa nu fie oprite” a declarat vicepresedintele CJ Alba .

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com