Festivalul de Teatru pentru Tineret Apollo de la Alba Iulia

9 mai 2017 10:5311 comments

Cel mai important eveniment cultural pentru tineret din Alba Iulia are loc în perioada 11-15 mai 2017.

Ajuns la ediţia a patra, Festivalul Internaţional de Teatru de Tineret Apollo reuneşte la Alba Iulia 14 trupe de teatru, cu 86 de artişti, vor fi 22 de spectacole în 4 zile. La acestea se adaugă două expoziţii de afişe şi alte evenimente, ateliere şi alte întâlniri în zodia Thaliei…

Toate trupele participante vor primi lucrări originale (sculpturi) semnate de artistul aiudean Ştefan Balog.

Programul Festivalului:

Joi, 11 mai 2017

18.00 – Ceremonie de Deschidere/ Opening Ceremony
Prezintă/Presents: Ioan Adrian Popa
Opening word: Dr. Joke Elbers (NL)

18.40 – DELART (Alba Iulia, RO)
Maestrul/ The Master – după/ based on: Eugene Ionesco
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Unirii/ Unification Hall

19.00 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
In largul mării/ Out at sea – după/based on- Slawomir Mrozek
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Unirii/ Unification Hall

20.20 LUDUM (Deva, RO)
Zbor Interior/ Inner Flight – după/based on – Liviu Costea
Regia/Director: Liviu Costea
Poarta a III-a/ Citadel’s 3rd Gate

20.50 – IL LUOGO IN BUIO – (Castelmmare di Stabia, IT)
Înălţarea şi Prăbuşirea unui Zeu/ A God’s Rise and Fallen – după/ based on: Homer, Dante, greek mithology
Regia/Director: Cristian Izzo
Catedrala Catolică

Vineri, 12 mai 2017

17.30 – NEVE ELIEZER (Tel Aviv, IL)
Toţi vor să trăiască/ Everyone wants to live – după/ based on: Hanoch Levin
Regia/Director: Ilan Shani
Sala Mare/ Main Hall

18.40 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Fata de măritat/ A big girl – după/ based on: Eugene Ionesco
Regia/Director: Viorel Cioflică
Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

19.10 – Teatrul Republican Muzical-Dramatic „B.P.Haşdeu” (Cahul, MD)
Amintiri din copilărie/ Childhood memories – după/ based on: Ion Iachim, Ion Creangă
Regia/Director: Gheorghe Mândru
Sala Mare/ Main Hall

20.40 – Cristian Izzo (Castelmmare di Stabia, IT)
Pulcinella şi Apollo/ Pulcinella meets Apollo – Improvizaţie/ improvisation
Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

21.10 – Michal Hecht (Praga, CZ)
Pantomima/ Pantomime – invitat special/ special guest
Sala Mare/ Main Hall
Sămbătă/ Saturday – 13.05.2017

10.00 – Michal Hecht (Praga, CZ)
Workshop – pentru participanţi/ for the participants
Sala Studio /Studio Hall

17.00 – THE WILD BUNCH (Berlin, DE)
Oprire la cerere/ Request Stop – după/ based on: Harold Pinter
Regia/Director: Ilka-Cordula Felcht
Sala Mare/Main Hall

18.20 – LUDIC – CCS IAŞI (CCS Iaşi, RO)
Ultimul Godot/ Last Godot – după/ based on: Matei Visniec
Regia/Director: Aurel Luca
Parcul M.Eminescu/ M.Eminescu Park

19.30 – KOLASIN THEATRE (Kolasin, ME)
Avionspotting – după/ based on: Iva Brdar
Regia/Director: Zoran Rakočević
Sala Mare/ Main Hall

20.20 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Amprenta Ionesciană/ Ionescian Print – după/ based on: Eugene Ionesco
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Studio/ Studio Hall

21.00 – ETERDANCESHOW (Cluj-Napoca, RO)
Eteroclit – după/based on: Roxana Fânaţă, Robert Nagy
Regia/Director: Alexandra Felseghi
Coreografie/Coreography: Melinda Jakab
Sala Mare/ Main Hall

Duminică, 14 mai 2017

11.00 – TRUVERII – (CCS Bucureşti, RO)
D’ale lui Pacală/ Joker’s Tricks – creat de/created by: Mihai Serghei Todor
Regia/Director: Mihai Serghei Tudor
Sala Unirii/ Unification Hall

12.30 – Expoziţie de Afişe Satirice/
Satirical Poster Exhibition
Artist: Stefan Balog
Invitat special/ special guest: Prof.Univ.Dr. FRANZ K. SCHUPPANZIGH,
Academia de Arte Libere, Schengendorf
Muzeul Naţional al Unirii/ National Museum of Unification

13.00 – Expoziţia Internaţională de Afişe Apollo/
International Poster Exhibition
„Break a Leg”
Muzeul Naţional al Unirii/ National Museum of Unification

13.30 – SKEPSIS (Alba Iulia, RO)
Hazard – după/ based on: Stefan Balog
Regia/Director: Viorel Cioflică
Sala Studio/ Studio Hall

17.00 – THEATRUM MUNDI (Chernihiv, UA)
De ce? / Why? – după/ based on: Sergey Astrakhantsev
Regia/Director: Evgeny Sidorenko
Sala Mare/ Main Hall

17.50 – STUDIO 24 (CCS Bucuresti, RO)
Soare cu dinţi / Cold Sun – după/ based on:
Regia/Director: Mihai Serghei Todor
Sala Studio/ Studio Hall

19.00 – THEATRETK COMPANY (Valencia, ES)
Duminica Sumbră/ Gloomy Sunday – după/ based on: Harold Zúñigan
Regia/Director: Harold Zúñigan
Sala Mare/Main Hall

20.10 – LUDIC – (CCS Iasi, RO)
Medeea redux – după/ based on: Nei Labute
Regia/Director: Aurel Luca
Sala Studio /Studio Hall

21.20 – TRUVERII – (CCS Bucureşti, RO)
Al endrada del temps clar – creat de/created by: Mihai Serghei Todor
Regia/Director: Mihai Serghei Tudor
Sala Mare/ Main Hall

Festivalul este organizat de Asociaţia Grupul Skepsis cu sprijinul partenerilor: Primăria Municipiului Alba Iulia, Consiliul Judeţean Alba, Casa de Cultură a Studenţilor Alba Iulia, Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia, Fundaţia Inter-Art Aiud, Centrul Cultural „Liviu Rebreanu” Aiud, Universitatea „1 Decembrie 1918” Alba Iulia, Fundaţia Comunitară Alba.

Tags:

Leave a Reply


WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com