Incendiul de pe Masivul Piatra Cetii a fost stins

10 septembrie 2012 13:330 comments

După cinci zile de intervenţii dificile, într-o zonă accidentată, cu arbori şi pietre prăbuşite de pe versanţi, pompierii din Alba au reuşit să stingă incendiul de pe Masivul Piatra Cetii, lângă Galda de Jos. 43 de hectare de litieră şi 42 de hectare de păşune alpină şi vegetaţie uscată au fost afectate de flăcări.
Din informaţiile transmise de reprezentanţii ISU Alba, detaşamentele de pompieri Aiud şi Alba Iulia, în cooperare cu Ocolul Silvic Privat Iezerul Trascău şi Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă din localitate, au intervenit timp de cinci zile pe raza comunelor Întregalde (sat Tecşeşti) şi Galda de Jos (sat Răicani), pentru stingerea incendiului.
Intervenţia a fost dificilă, din cauza zonei extrem de accidentate, cu frecvente dislocări de bolovani şi grohotiş şi prăbuşiri de arbori.
În continuare, reprezentanţii Ocolulului Silvic Privat Iezerul Trascău asigură supravegherea zonei afectată de incendiu, deoarece există focare izolate.
În week-end, pompierii au intervenit şi în altă zonă în care a izbucnit un incendiu de litieră şi vegetaţie. Sâmbătă şi duminică, aceştia au acţionat în comuna Poşaga, zona Izvorul Pădurii pe aproximativ 2 hectare de teren cu litieră, lăstăriş, mărăciniş, doborâturi şi vegetaţie uscată. Pompierii militari au intervenit cu o autospecială de stins incendii şi mijloace de primă intervenţie. În continuare, personalul de la Ocolul Silvic Privat Muntele Mare asigură supravegherea zonei afectată de incendiu.

Crinela Toader

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com