LA AIUD: Redevenţa pentru operatorul de salubritate rămâne la nivelul din 2011
Conform contractului de delegare de gestiune a serviciului de salubritate al municipiului Aiud, Grupul Greendays, Sucursala Aiud, plăteşte o redevenţă al cărei cuantum se stabileşte anual de către Consiliul Local, în calitate de concedent al serviciului.
În şedinţa din 29 februarie, aleşii locali aiudeni au votat pentru păstrarea cuantumului din 2011 a redevenţei plătite de Grupul Greendays, sucursala Aiud. Valoarea acesteia este de 3.000 de euro/lună, respectiv 36.000 euro/an, operatorul urmând să plătească suma stabilită în lei, la cursul BNR din data plăţii, dar nu mai puţin de 10.626 lei lunar, indiferent de fluctuaţiile cursului valutar.
Referitor la obiectivele stabilite pentru anul 2012, operatorul de salubritate şi-a propus să amenajeze şi ultimele 15 puncte de colectare selectivă a deşeurilor din totalul de 54 câte au fost planificate pentru municipiul Aiud, dar şi să demareze înlocuirea coşurilor stradale. Totodată, Grupul Greendays intenţionează să îşi consolideze relaţia cu utilizatorii, atât prin comunicarea constantă cu aceştia, cât şi prin campaniile de sensibilizare cu privire la colectarea selectivă a deşeurilor.
În şedinţa din martie, Consiliul Local se va pronunţa şi cu privire la indicatorii de performanţă ai serviciului public de salubrizare. Autorităţile locale monitorizează atent modul în care operatorii de servicii – apă şi canal, salubritate şi transport local – îşi îndeplinesc obligaţiile contractuale şi deservesc populaţia, în condiţiile în care obiectivul major al acestor concesionări de servicii, iniţiate de primarul Horaţiu Josan, este acela al creşterii gradului de confort pentru întreaga comunitate.
l Sorin Poparadu