PE SCURT DE LA IPJ ALBA

17 martie 2021 21:070 comments

Acţiune cu efective mărite, pentru liniştea cetăţenilor din Alba Iulia

 

Poliţiştii din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia au organizat, pe raza municipiului, o acțiune cu efective suplimentare. Au fost aplicate 64 de sancţiuni contravenţionale, constatată o infracţiune şi au fost reținute 4 permise de conducere.

 

La data de 15 martie 2021, Poliția Municipiului Alba Iulia a organizat o acţiune, cu efective mărite, care a avut drept scop creşterea siguranţei publice, prevenirea  şi combaterea infracțiunilor şi creşterea gradului de siguranţă rutieră.

 

La acţiune au participat 19 poliţişti din structurile de poliţie rutieră și ordine publică, care au fost sprijiniți polițiști locali și de jandarmi și care au constatat 64 de abateri contravenţionale.

 

Dintre sancţiunile contravenţionale, 45 au fost aplicate pentru încălcări ale normelor legale privind circulaţia pe drumurile publice, 17 la Legea 55/220, iar restul la alte acte normative.

 

A fost constatată o infracţiune de conducere sub influenţa alcoolului, au fost reţinute 4 permise de conducere şi au fost retrase două certificate de înmatriculare.

 

 

 

Infracțiuni rutiere

 

La data de 16 martie 2021, în jurul orei 20.30, polițiștii rutieri din Alba Iulia l-au depistat pe un bărbat de 44 de ani, din comuna Berghin, în timp ce conducea o autoutilitară, pe raza comunei Berghin, având permisul de conducere suspendat.

 

Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

 

 

La data de 16 martie 2021, în jurul orei 12,00, polițiștii rutieri din Baia de Arieş l-au depistat pe un bărbat de 52 de ani, din comuna Lupșa, în timp ce conducea un autoturism, pe raza comunei Lupșa, fără să dețină permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.

 

Față de conducătorii auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

 

Ordin de protecție provizoriu

 

Polițiștii din Aiud au emis un ordin de protecție provizoriu față de un bărbat care   și-ar fi agresat soția. Bărbatul s-a ales cu dosar penal pentru violență în familie.

 

La data de 16 martie 2021, polițiștii din Aiud au fost sesizați, de către o femeie de 32 de ani, din Aiud, cu privire la faptul că, în dimineața aceleiași zile, ar fi fost agresată de către soț, care i-ar fi aplicat mai multe lovituri, cu pumnii și picioarele.

 

În urma aplicării formularului de evaluare a riscului, față de bărbat, polițiștii au emis un ordin de protecție, pe o perioada de 5 zile, prin care l-au obligat să părăsească domiciliul comun și i-au interzis să se apropie de soția sa.

 

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de violență în familie.

 

Amplasarea radarelor în data de 18.03.2021

 

Drumul Naţional 1- Alba Iulia – Sântimbru –– Oiejdea – Galda de Jos – Teiuş – Aiud – Inoc – limită cu judeţul Cluj

Drumul Naţional 1- Sebeş – Cut – Cunţa – limită judeţul Sibiu

Drumul Naţional 7  Săliştea –– Șibot – limită cu judeţul Hunedoara

Drumul Naţional 67C – Sebeş –Petreşti – Săsciori

Drumul Naţional 74 – Ighiu – Zlatna – Feneş – Abrud –– Bucium Cerbu

Drumul Naţional 75 – Câmpeni   – Gârda – Arieşeni

Drumul Naţional 75 – Baia de Arieş – Lupşa

Alba Iulia – Bulevardul Încoronării – Bulevardului Ferdinand I – strada Clujului, strada Regiment V Vânători, Strada Calea Moţilor

Municipiul Sebeş – strada Lucian Blaga, strada Traian

Cugir – strada Victoriei

Ocna Mureş – Războieni – Noşlac                                                       

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com