PE SCURT DE LA IPJ ALBA
Cercetat în stare de arest preventiv
Polițiștii din Aiud au continuat cercetările în legătură cu un tânăr de 26 de ani, din Aiud, cercetat pentru distrugere și violare de domiciliu. Polițiștii au reținut, în sarcina lui și o faptă de tentativă de tâlhărie, după ce un cetățean din Aiud a reclamat că a fost agresat și i-au fost ceruți bani. Tânărul a fost prezentat în fața magistraților și va fi cercetat în stare de arest preventiv.
În seara zilei de 2 iulie 2021, polițiștii din Aiud au fost sesizați de către un bărbat de 70 de ani, din Aiud, cu privire la faptul că, în seara zilei de 1 iulie, a fost victima unei infracțiuni.
Din cercetări a rezultat că un tânăr de 26 de ani, din Aiud, ar fi pătruns, fără drept, în locuința sa și, folosindu-se de violență, ar fi încercat să îl determine să îi dea banii pe care îi avea în casă. Ulterior, acesta ar fi părăsit locuința victimei, fără să obțină banii.
Tânărul este cercetat și pentru fapte de distrugere și violare de domiciliu, săvârșite tot în seara zilei de 1 iulie, când ar fi pătruns în curtea unei familii din Aiud și ar fi distrus geamurile locuinței, pe motiv că nu i-ar fi dat bani de băutură.
În cursul zilei de 3 iulie 2021, acesta a fost prezentat la Parchetul de pe lângă Judecătoria Aiud și ulterior în fața judecătorului de drepturi și libertăți din cadrul Judecătoriei Aiud, care a dispus cercetarea sa, în stare de arest preventiv, pentru tentativă de tâlhărie calificată.
Persoană rătăcită în pădure, găsită de echipe complexe de căutare
O femeie din Alba Iulia a solicitat ajutor, prin 112, după ce s-a rătăcit într-o pădure din apropierea municipiului Aiud. Au fost constituite echipe complexe de căutare, care au găsit-o după aproximativ două ore de la sesizare.
La data de 04 iulie 2021, în jurul orei 16.50, polițiștii din Aiud au fost sesizați, prin 112, de către o femeie, de 53 de ani, din Alba Iulia, despre faptul că, se află în Pădurea Sloboda, din apropierea municipiului și nu știe cum să mai ajungă la drum.
În baza celor sesizate și a informațiilor obținute de la femeie au fost constituite echipe complexe de căutare, formate din polițiști, jandarmi, luptători din cadrul Serviciului pentru Acțiuni Speciale, reprezentanți ai Serviciului Public Județean Salvamont Alba, angajați ai Ocolului Silvic Aiud și polițiști locali, care au demarat activitățile de căutare.
Femeia fost identificată în jurul orei 18.30, într-o zonă foarte greu accesibilă, la o distanță de 4 kilometri de lângă locul unde și-a parcat autoturismul, parcurși exclusiv pe jos de echipele angrenate în căutări.
Femeia nu a suferit vătămări.
Cercetat pentru furt
Un tânăr din comuna Cetatea de Baltă este bănuit de furt. Bicicleta, pe care ar fi furat-o din fața porții unui imobil din Jidvei, a fost recuperată și restituită păgubitului.
La data de 01 iulie 2021, polițiștii din Jidvei au identificat un tânăr, în vârstă de 19 ani, din comuna Cetatea de Baltă, ca bănuit de săvârşirea unui furt, semnalat poliției în aceeași zi.
Se pare că, la data de 26 iunie 2021, acesta ar fi sustras o bicicletă, în valoare de 500 de lei, din fața porții unui imobil, din comuna Jidvei, care ar fi fost lăsată nesupravegheată, de un bărbat de 30 de ani, din comună.
Bicicleta a fost recuperată și restituită păgubitului.
Față de tânăr, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de furt.
Ordine de protecție provizorii
Polițiștii din Blaj au emis un ordin de protecție provizoriu față de un bărbat care și-ar fi agresat și amenințat soția. Bărbatul s-a ales cu dosar penal, pentru violență în familie și amenințare.
La data de 01 iulie 2021, polițiștii din Blaj au fost sesizați, prin plângere, de către o femeie, de 40 de ani, din municipiu, cu privire la faptul că ar fi fost agresată și amenințată de soț.
Din verificările efectuate, polițiștii au stabilit că, pe fondul geloziei și a unor discuții contradictorii, în seara zilei de 30 iunie 2021, bărbatul, în vârstă de 39 de ani, și-ar fi agresat și amenințat soția.
În urma aplicării formularului de evaluare a riscului, față de acesta, polițiștii au emis un ordin de protecție provizoriu, pe o perioada de 5 zile, prin care i-au interzis să se apropie de femeie.
Bărbatul este cercetat, pentru violență în familie și amenințare.
Polițiștii din Sebeș au emis un ordin de protecție provizoriu față de un bărbat care și-ar fi amenințat tatăl. Bărbatul s-a ales cu dosar penal pentru amenințare.
La data de 01 iulie 2021, polițiștii din Sebeș au fost sesizați, de către un bărbat, de 65 de ani, din localitatea Răhău, cu privire la faptul că, fiul său l-ar fi amenințat.
Polițiștii deplasați la fața locului au constat faptul că, bărbatul, în vârstă de 41 de ani, în urma unor discuții în contradictoriu avute cu tatăl său, l-ar fi amenințat, cu moartea.
În urma aplicării formularului de evaluare a riscului, față de bărbatul de 41 de ani, polițiștii au emis un ordin de protecție, pe o perioada de 5 zile.
Cercetările sunt continuate, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de amenințare.
Infracțiune rutieră
La data de 01 iulie 2021, în jurul orei 14.40, polițiștii Postului de Poliție Hopârta au depistat un bărbat, de 52 de ani, din Ocna Mureș, în timp ce conducea, pe raza localității Silivaș, un autoturism neînmatriculat.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de punerea în circulație sau conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul neînmatriculat.
Reținut de polițiști pentru distrugere și violare de domiciliu
Poliţiştii din Aiud au reţinut un tânăr care este cercetat pentru distrugere și violare de domiciliu. Acesta ar fi pătruns, fără drept, în curtea unor cunoscuți și le-ar fi spart geamurile locuinței.
La data de 02 iulie 2021, poliţiştii din Aiud au luat măsura reţinerii, pentru 24 de ore, faţă de un tânăr, de 26 de ani, din Aiud, care este cercetat sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de distrugere și violare de domiciliu.
În sarcina acestuia s-a reținut faptul că, în seara zilei de 01 iulie 2021, ar fi pătruns, fără drept, în curtea unei familii, din Aiud, unde ar fi distrus geamurile locuinței, pe motiv că nu i-ar fi dat bani, pentru a-și cumpăra băutură.
În cursul zilei de azi, 03 iulie, reținutul va fi prezentat în faţa procurorilor din cadrul Parchetului de pe lângă Judecătoria Aiud, pentru dispunerea măsurilor legale.
Reținut pentru lovire sau alte violențe și amenințare
Poliţiştii din Cugir au reţinut un bărbat, din oraș, care este cercetat pentru lovire sau alte violențe și amenințare. În timp ce se afla la o cabană, din zona Munților Cugirului, l-ar fi lovit și amenințat pe proprietarul acesteia.
La data de 03 iulie 2021, poliţiştii din Cugir au luat măsura reţinerii, pentru 24 de ore, faţă de un bărbat, de 32 de ani, din Cugir, care este cercetat sub aspectul săvârşirii infracțiunilor de lovire sau alte violențe și amenințare.
În sarcina acestuia s-a reținut faptul că, în seara zilei de 29 iunie 2021, în timp ce afla la o cabană, l-ar fi lovit și amenințat cu moartea, pe proprietarul acesteia, un bărbat, de 77 de ani, din Cugir, în urma unor neînțelegeri spontane.
În cursul zilei de azi, 03 iulie, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Alba Iulia, pentru dispunerea măsurilor legale.
Ordin de protecție provizoriu și dosar penal, pentru amenințare
Polițiștii din Teiuș au emis un ordin de protecție provizoriu față de un bărbat care și-ar fi amenințat soția. Pe numele său a fost întocmit și un dosar penal, pentru amenințare.
La data de 02 iulie 2021, în jurul orei 12.00, polițiștii din Teiuș au fost sesizați, prin plângere, de către o femeie din oraș, cu privire la faptul că ar fi fost amenințată de soț.
Polițiștii au constatat că, în cursul zilei de 30 iunie 2021, un bărbat de 46 de ani, din Teiuș, și-ar fi amenințat soția, în contextul unor discuții contradictorii.
Polițiștii au aplicat formularul de evaluare a riscului, iar în urma interpretării răspunsurilor date de victimă, au emis un ordin de protecție provizoriu, pentru o perioadă de 5 zile, prin care bărbatului i-au interzis să se apropie de soția sa.
Pe numele său, a fost întocmit dosar penal, pentru amenințare.
Infracțiuni rutiere
La data de 02 iulie 2021, în jurul orei 20.00, polițiștii din Teiuș au depistat un bărbat, de 34 ani, din Teiuș, în timp ce conducea un autoturism, pe DC 19, pe raza orașului, având dreptul de a conduce autovehicule suspendat.
Față de conducătorul auto, cercetările sunt continuate pentru săvârșirea infracțiunii de conducere fără permis.
La data de 03 iulie 2021, în jurul orei 04.20, polițiștii din Teiuș au depistat o femeie, de 44 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Decebal din oraș, fiind sub influența băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătoarei auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,44 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condusă la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Față de conducătoarea auto, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere sub influența alcoolului.