Suspect de furt identificat şi reţinut de poliţiştii din Baia de Arieş

9 octombrie 2012 14:490 comments

La data de 8 octombrie, poliţiştii din cadrul Poliţiei Oraşului Baia de Arieş l-au identificat şi reţinut pe principalul suspect de comiterea unui furt în legătură cu care au fost sesizaţi în dimineaţa aceleiaşi zile.
Din investigaţii, poliţiştii au stabilit că sâmbătă, 6 octombrie, în jurul orelor 20.00, M. R. Eugen, de 44 de ani, din comuna Frumuşica, judeţul Botoşani, s-a deplasat la un schit de pe raza oraşului Baia de Arieş, de unde, profitând de faptul că în casa monahală nu se afla nicio persoană, a sustras un motofierăstrău mecanic şi 40 de kg de zahăr.
După comiterea faptei, bărbatul s-a deplasat în municipiul Turda, unde a valorificat bunurile sustrase unei persoane necunoscute. M. R. Eugen a fost depistat în dimineaţa zilei de 8 octombrie, în zona staţiei CFR Câmpia Turzii, ocazie cu care a fost reţinut de către poliţiştii Poliţiei Oraşului Baia de Arieş.
Învinuitul a fost depus în Centrul de Reţinere şi Arest Preventiv al IPJ Alba, iar marţi, 9 octombrie, a fost prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpeni, cu propunere de arestare preventivă sub aspectul comiterii infracţiunii de furt calificat. Cercetările sunt continuate pentru stabilirea întregii activităţi infracţionale a învinuitului, precum şi pentru recuperarea prejudiciului.

Crinela Toader

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com