Scandal pe buget: Parlamentarii PDL au părăsit plenul

6 februarie 2013 12:020 comments

parlament 358

Preşedintele PDL Vasile Blaga a anunţat, miercuri, că parlamentarii democrat-liberali au părăsit dezbaterile din sala de plen în semn de protest faţă de faptul că o parte din amendamentele depuse la proiectul bugetului de stat pe 2013 nu se ma regăsesc in anexe şi nu pot fi susţine în plenul reunit, în ciuda unei înţelegeri anterioare putere – opoziţie.
Preşedintele PDL, Vasile Blaga, a declarat că protestul democrat-liberalilor a fost determinat de faptul că liberalul Dan Radu Ruşanu, preşedintele Comisiei de buget-finanţe a Camerei Deputaţilor, “cu de la sine putere”, a scos de pe lista de dezbatere amendamentele care aveau ca principală ţintă alocarea de fonduri pentru bugetul SGG. Blaga a acuzat puterea că a omis o parte din amendamentele la bugetul de stat din anexe pentru a scurta timpul de dezbatere a bugetului de stat pe 2013 şi a se încadra în termenul promis premierului Victor Ponta.
Liderul PDL a avertizat că aleşii democrat-liberali nu vor participa nici la votul final asupra bugetului dacă amendamentele lor nu vor fi reintroduse în anexe. Pe de altă parte, Blaga s-a arătat convins că USL va reacţiona şi va reintroduce amendamentele.

Leave a Reply


WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com