Campionatul interjudeţean de şah “Atac la rege”

2 mai 2012 14:310 comments

Organizat de Primăria şi Clubul Municipal de Şah Alba Iulia, în parteneriat cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Alba, Şcoala cu clasele I-VIII “Vasile Goldiş” Alba Iulia, Fundaţia Comunitară Alba, în cadrul festivalului “Zilele Cetăţii Alba Carolina”, campionatul interjudeţean de şah “Atac la rege” a reunit la start 104 preşcolari şi elevi de la instituţii de învăţământ din Alba Iulia, Abrud, Cugir, Sebeş, Teiuş, Şura Mare (judeţul Sibiu) şi Sibiu.
Festivitatea de premiere s-a desfăşurat în prezenţa primarului Mircea Hava, care a înmânat trofee, medalii şi diplome primilor clasaţi la fiecare secţiune. De asemenea, toţi participanţii au primit diplome de participare şi cărţi de şah, oferite de Marius Ceteraş.
Iată primii clasaţi:
Preşcolari nelegitimaţi:
1. Mihnea Macovei (Sibiu)
2. Cezar Popa (Sibiu)
3. Vlad Hidan (Alba Iulia), Timotei Pop (Sibiu) şi Dorin Dava (Alba Iulia)
Clasele I-II, băieţi nelegitimaţi:
1. Eduard Şubredu (Cugir)
2. Vlad Domşa (Teiuş) şi Adrian Opra (Cugir)
3. Andrei Buhoi (Alba Iulia)
Clasele I-II fete nelegitimate:
1. Filofteia Lupu (Alba Iulia)
2. Mălina Praţa (Alba Iulia)
3. Ariana Pop (Alba Iulia)
Clasele III-IV, băieţi nelegitimaţi:
1. Cristian Petrescu (Cugir)
2. Andrei Opra (Cugir)
3. Darius Albu (Cugir) şi Timotei Rusu (Alba Iulia)
Clasele V-VI, băieţi nelegitimaţi:
1. Mihai Lascu (Teiuş)
2. Sergiu Benchea (Alba Iulia)
3. Daniel Ghiban (Cugir) şi Cristian Lodroman (Teiuş)
Clasele V-VI, fete nelegitimate:
1. Laura Ciocioc (Teiuş)
2. Laura Bratu (Şura Mare)
3. Adriana Urâţoiu (Sebeş)
Clasele VII-VIII, băieţi nelegitimaţi:
1. Flavius Goia (Teiuş)
2. Mihai Şteau (Alba Iulia)
3. Vlad Măruneac (Sebeş)
Clasele VII-VIII, fete nelegitimate:
1. Alexandra Trif (Teiuş)
2. Andrada Pop (Alba Iulia)
Clasele IX-XII, băieţi nelegitimaţi:
1. Radu Botar (Abrud)
2. Paul Achim (Abrud)
3. Andrei Jalba (Abrud) şi Robert Viziteu (Cugir)
Clasele IX-XII, fete nelegitimate:
1. Bianca Tincu (Sebeş)
2. Paula Cioflică (Abrud)
3. Florina Simina (Abrud), Lidia Cioară (Abrud) şi Flavia Candin (Abrud)
Clasele I-IV, băieţi legitimaţi:
1. Radu Tâmpea (Alba Iulia)
2. George Ileană (Alba Iulia)
3. Victor Kovacs (Sibiu)
Clasele V-VIII, băieţi legitimaţi:
1. Alexandru Dincu (Cugir)
2. Andrei Zinca (Cugir)
3. Marius Udrea (Teiuş)
Clasele IX-XII, băieţi legitimaţi:
1. Vlad Heutschi (Sebeş)
2. Elisei Rusu (Alba Iulia)
Clasele I-XII, fete legitimate:
1. Nicoleta Băcanu (Sibiu)
2. Elisabeta Rusu (Alba Iulia)
3. Maria Ileană (Alba Iulia)
Arbitrajul competiţiei a fost asigurat de Marius Ceteraş, Gabriela Popa, Cornelia Heutschi, Ovidiu Lupu, Florin Ungurean, Dumitru Uscatu, împreună cu tineri voluntari de la Fundaţia Comunitară Alba.
(C.C.)

Leave a Reply


WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com