Ce performanță – Volei Alba Blaj s –a calificat în semifinalele Cupei CEV la volei feminin.

13 februarie 2019 07:580 comments

Echipa de volei feminin Volei Alba Blaj s-a calificat marţi, pe teren propriu, în semifinalele Cupei CEV, după ce a învins formaţia turcă Galatasaray Istanbul, cu scorul de 3-0, în manşa retur din sferturile competiţiei. A fost nevoie de ”set de aur” pentru stabilirea câştigătoarei.

Scorul pe seturi a fost 25-20, 25-23, 25-16, după 69 minute de joc.

În tur, Galatasaray a câştigat cu scorul de 3-0 (25-23, 25-20, 25-17), astfel că a fost nevoie de ”setul de aur”, pentru departajarea câştigătoarei, iar acesta a revenit formaţiei Volei Alba Blaj, cu 15-5, în doar zece minute.

În semifinalele competiției, echipa din “Mica Romă”, va da piept cu o altă echipă de club românească: Știința Bacău.

Meciul s –a disputat la Sibiu, în “Sala Transilvania” în prezența unei asistențe de 2000 de spectatori.

Ioana Baciu a fost cea mai bună jucătoare din echipa antrenată de Darko Zakoc, cu 18 puncte, Ana Lazarevic a contribuit cu 13, iar Sonja Newcombe cu 11.