Grand Prix „Ana Maria Groza”, ediţia a III-a

30 septembrie 2012 16:200 comments

În data de 28 septembrie 2012 s-a desfăşurat, în incinta stadionului „Cetate” din Alba Iulia, sub motto-ul „EU am reuşit, poţi şi TU!”, a III-a ediţie a Grand Prix-ului „Ana Maria Groza”.
„În anul 2010, când am demarat competiţia atletică sub motto-ul “EU am reuşit, poţi şi TU!”, aveam cunoştinţă de riscurile şi costurile implicate, dar m-am gândit la viitor, la rezultatul acţiunii pe termen lung care este mult mai valoros: sănătatea în trup şi suflet, atragerea copiilor spre mişcare, acceptarea competiţiei, a ideii de învins şi învingător, de laurii cuveniţi învingătorului. Mizând pe aceste lucruri şi având curaj să îndrăznim, putem învinge, avem şansa să descoperim viitori performeri ai acestor meleaguri. Sportul de performanţă mi-a oferit un mod de viaţă, mi-a deschis noi orizonturi şi de aceea consider că trebuie să ofer ceva în schimb, să încerc să promovez spiritul sportiv”, a declarat Ana Maria Groza, organizatoarea competiţiei.
În întrecere au fost angrenaţi elevii claselor V – VIII din şcolile generale din judetul Alba Iulia, participând un numar de 119 de elevi (51 de fete şi 68 de băieţi).
Au fost premiaţi primii 5 clasaţi la fiecare categorie, primii 3 elevi primind premiile cele mai consistente (trofee, medalii, diplome, premii în obiecte). Ceilalţi competitori au primit tricouri, diplome şi dulciuri.
Performerii celor 8 categorii de concurs au fost:

Clasa a V-a, fete:
Paşca Igna Lorena, Lic. Tehnologic Ţara Moţilor Albac
Moldovan Cristina, Colegiul Tehnic Apullum Alba Iulia
Andronache Alina, Colegiul Tehnic „Al. Domşa” Alba Iulia
Marian Denisa, Colegiul Tehnic „Al. Domşa” Alba Iulia
Vlad Ariana Andrada, Şc. Gen. „Decebal” Cricău

Clasa a V- a, băieţi:
Fleşer George, Liceul de Muzică şi Arte Plastice Alba Iulia
Groza Sebastian, Grup Şcolar Agricol „Al. Borza” Ciumbrud
Bogdan Andrei, Colegiul Tehnic „Al. Domşa” Alba Iulia
Tibor Andrei, Şc. Gen. Petreşti
Sicora Rudolf, Colegiul Tehnic Apullum Alba Iulia

Clasa a VI-a, fete:
Aldea Nicoleta, Şc. Gen „Iosif Delvoin” Cugir
Mărginean Patricia, Şc. Gen. „Toma Cocisiu” Blaj
Mostiu Nicoleta, Şc. Gen. „Decebal” Cricău
Florea Antonia, Colegiu Tehnic „Dorin Pavel” Alba Iulia
Mărginean Ana, Colegiul Tehnic „Al. Domşa” Alba Iulia

Clasa a VI-a, băieţi:
Cercesceşti Daniel, Grup Şcolar Agricol „Al. Borza” Ciumbrud
Chiş Peter, Colegiul „ Bethlen Gabor” Aiud
Mocan Sergiu, Colegiul Tehnic „Al. Domşa” Alba Iulia
Vînt Paul, Şc. Gen. „Decebal” Cricău
Toma Răzvan, Şc. Gen. „Decebal” Cricău

Clasa a VII-a, fete:
Stoica Teodora, Şc. Gen. „Toma Cocisiu” Blaj
Panţa Roxana, Şc. Gen. „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia
Fodor Evelina, Colegiul „ Bethlen Gabor” Aiud
Miclea Adina, Şc. Gen. „Decebal” Cricău
Pintea Raluca Alexandra, Şc. Gen. „Decebal” Cricău

Clasa a VII-a, băieţi:
Roff Andrei, Şc. Gen. „I. Breazu” Mihalţ
Lupea Robert, Şc. Gen. „I. Breazu” Mihalţ
Vulcu Aurel, Şc. Gen. Petreşti
Lodroman Cătălin, Şc. Gen. „I. Breazu” Mihalţ
Talpaş Daniel, Şc. Gen. Petreşti

Clasa a VIII-a, fete:
Gînta Nicoleta, Şc. Gen. „Sf. Vasile cel Mare” Blaj
Rojneai Patricia, Şc. Gen. „Vasiel Goldiş” Alba Iulia
Boitor Gzorgzi, Şc. Gen. „Toma Cocisiu” Blaj
barb Diana Maria, Liceul Sportiv Alba Iulia
Moldovan Luminiţa, Liceul Sportiv Alba Iulia

Clasa a VIII-a, baieti:
Constantin Vlad, Colegiul Tehnic Apullum Alba Iulia
Nicoară Bogdan, Colegiu Tehnic “Dorin Pavel” Alba Iulia
Hăprian David, ŞC. Gen. Singidava Cugir
Şandru Cătălin, Şc. Gen. „Decebal” Cricău
Vlad Darius, Şc. Gen. „Iosif Pervain” Cugir

Cătălin Crăciun

Leave a Reply


WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com