Juventus Bucureşti – Unirea Alba Iulia, 1-2

27 mai 2012 14:410 comments

Unirea Alba Iulia s-a impus, sâmbătă, cu 2-1, în deplasarea de la Bucureşti, unde a întâlnit Juventus. După ce au fost conduşi cu 1-0, elevii lui Stelian Gherman au reuşit să întoarcă rezultatul şi să învingă.
Victoria de la Bucureşti a adus albaiulienilor încă 3 puncte, iar cu victoria de la ” masa verde” de sâmbăta viitoare, albaiulienii vor avea 41 de puncte, la finalul sezonului.
În prima repriză, Juventus Bucureşti a deschis scorul în minutul 41, prin Bustea. Egalarea avea să fie adusă de Pecarov, după o centrare a lui Mircea Oprea.
Scorul final a fost stabilit de Pecarov, în minutul 76. Acesta a profitat de respingerea greşită a portarului Sardescu.
Unirea: Pascal (cpt.) – N. Oltean, I. Şerban, I. Stan, M. Oprea, Oară, Negură, M. Petrescu, S. Mureşan, Pleniceanu, Pecarov Rezerve: Lasc – Potopea, D. Militaru, Ianc, Croitoru, Contor, Cotolan. Antrenor: Stelian Gherman.
Rămâne dilema de la Deva
Unirea Alba Iulia nu a iertat în ultimele două runde nici pe FC Argeş Piteşti şi nici pe Juventus Bucureşti, formaţii pe care le-a învins cu 4-0, respectiv 2-1. Totuşi, rămâne întrebarea legată de partida de la Deva, ce s-a întâmplat acolo, unde fotbaliştii de la Alba Iulia doar au mimat fotbalul şi au avut grijă să egaleze de fiecare dată când Mureşul a reuşit să marcheze. (C.C.)