1 aprilie 2013 17:103 comments

DSCN0311Lacrimi de bucurie în Sala “1 Decembrie 1918”, CSU Alba Iulia este în finala României după victoria în faţa echipei ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe cu scorul 83-63 (22-19, 26-15, 13-15, 25-17). Emoţiile, revanşa din ultimul meci şi performanţa obţinută au declanşat lacrimile fetelor care au făcut un meci mare.

Start meci în prima semifinală din Cupa României în Sala Universităţii “1 Decembrie 1918”  CS Universitatea Alba Iulia joacă contra echipei ACS Sepsi SIC Sf. Gheorghe în faţa a peste 500 de suporteri şi a unei galerii care susţine echipa din toate forţele.

Meciul este de interes şi pentru oficialităţile oraşului, primarul Mircea Hava şi preşedintele Consiliului Judeţean Ion Dumitrel urmăresc meciul şi aplaudă fiecare reuşită a echipei albaiuliene.

UPDATE: După primul sfert CSU Alba Iulia a condus cu scorul de 19-16. Echipa antrenată de Miroslav Popov a intrat cu mai mult curaj în al doilea sfert pentru ca la pauza mare tabela să indice 45-31.

Galeria “Gruppo Arnsberg” a susţinut cu multă pasiune şi devotament echipa strigând pe parcursul primelor două sferturi diverse cuvinte de încurajare precum: “Murim, luptăm şi astăzi câştigăm”, “CSU, nu uita, tu eşti viaţa mea”, “CSU ale ale, pentru tine fac orice”DSCN0362

UPDATE: Al treilea sfert fetele antrenate de Miroslav Popov au arătat acelaşi devotament şi spirit de echipă pentru ca scorul înainte cu 10 minute de terminarea semifinalei arată 58 la 46 pentru CSU Alba Iulia.

UPDATE: CSU Alba Iulia este aproape de finala Cupei României la Baschet Feminin. Înainte cu 6 minute de terminarea timpului regulamentar, scorul arată 70 – 53 pentru echipa albaiuliană. Cei aproximativ 500 de spectatori încurajează echipa şi se bucură la fiecare reuşită alături de galeria “Gruppo Arnsberg” care a strigat pe tot parcursul meciului. Banca de rezerve a echipei albaiuliene alături de conducerea clubului aplaudă în picioare finalul de meci şi fiecare punct obţinut de fete.

UPDATE: Victorie clară pentru CSU Alba Iulia în faţa echipei ACS Sepsi cu scorul de 83-63. În Sala de Sport “1 Decembrie 1918” spectatorii strigă bucuroşi “Să vină Cupa la Alba”. CSU se pregăteşte de finală, iar adversara o va afla după ora 21:30.

Pentru CSU a marcat Amanda Thompson – 28, Ekaterina Abramzon – 16, Becca Tobin – 11, Eniko Laza – 10, Tereza Brantlova – 9, Jovana Vukoje – 5, Alexandra Uiuiu – 4.