Victorie importantă la baschet feminin: CSU Alba Iulia – Danzio Timişoara 82-61
CSU Alba Iulia a întâlnit sâmbătă seara, de la ora 17:00, Danzio Timişoara, într-un meci care a contat pentru etapa a 24-a a Ligii Naţionale de Baschet Feminin şi a câştigat cu scorul de 82-61 (15-16, 19-14, 24-18, 24-13).
Meciul disputat în Sala de Sport a Universităţii “1 Decembrie 1918” a început mai greu pentru CSU, primul sfert s-a terminat 15-16 pentru oaspeţi. Acesta a fost singurul sfert câştigat de echipa din Timişoara, fetele antrenate de Miroslav Popov şi-au revenit după prima pauză, au tratat meciul cu seriozitate şi astfel, şi-au luat o revanşa importantă după înfrângerea din tur. Pe lângă aproximativ 150 de spectatori care au aplaudat fiecare reuşită a fetelor, la acest meci s-a aflat în tribună, preşedintele Consiliului Judeţean, Ion Dumitrel. Pentru echipa noastră au marcat: Amanda Thompson – 23 puncte, Katya Abramzon – 21, Becca Tobin – 17, Alexandra Uiuiu – 7, Jovana Vukoje – 4, Zenta Melnika – 3, şi Laura Papp – 3, Tereza Brantlova, Bianca Voica – fiecare câte două puncte.
Meciul următor, în 27 februarie, CSU Alba Iulia v-a întâlni pe CSM Târgovişte, echipă aflată pe primul loc în clasament. Derby-ul va avea loc în Sala de Sport a Universităţii “1 Decembrie 1918” de la ora 18:00.
Dragoş Suciu